11-3-appendix-benefits-from-building-industrialization

پیوست 3 -منافع حاصل از صنعتی سازی ساختمان

معیارهای موفقیت در هر پروژه عمرانی به طور کلی شامل هزینه، زمان، کیفیت و ایمنی است. در ادامه، به بررسی تاثیر صنعتی سازی ساختمان بر هر کدام از این معیارها پرداخته می شود. همچنین، نتایج مثبت صنعتی سازی ساختمان در حوزه توسعه پایدار، از دو منظر حفظ محیط زیست و توسعه صنعتی کشور بررسی می گردد.

پ-۳-۱ افزایش صرفه اقتصادی و کاهش هزینه ها برای فرد و جامعه (معیار هزینه)

ابتدا باید توجه داشت که صنعتی سازی ساختمان روی بخشی از هزینه های ساختمانی که مربوط به مراحل ساخت و بهره برداری است، تاثیر دارد و روی بخشی دیگر نظیر هزینه های مربوط به استملاک زمین، انشعابات شهری و مجوزهای قانونی تاکنون تاثیری نداشته است.

پاسخ این سوال که چند درصد از کل هزینه های تمام شده یک پروژه ساختمانی مسکونی را هزینه های مربوط به ساخت و اجرا دربر می گیرد، به عوامل مختلفی از جمله محل ساختمان، قیمت زمین و کیفیت ساخت بستگی دارد. برای مثال، در شهرهای کوچک و جدید هزینه تملک زمین، کم و بخش اعظم هزینه ها، مربوط به ساخت و اجرا است؛ ولی در برخی نقاط مرغوب شهری با توجه به قیمت بالای زمین ممکن است فقط کسری از هزینه ها به ساخت و اجرا اختصاص یابد. با توجه به  مطالعه انجام شده در ایران می توان هزینه مربوط به ساخت و اجرا را حدود 55 درصد هزینه تمام شده پروژه های مسکونی فرض کرد. به عبارت دیگر می توان ادعا کرد که صنعتی سازی ساختمان روی حدود ۵۵ درصد از کل هزینه تمام شده ساختمانهای مسکونی تاثیر مستقیم دارد که با مدیریت و برنامه ریزی درست می توان در این بخش از هزینه ها صرفه جویی نمود.

پ-۳-۲ کاهش زمان تولید و تسریع در تامین نیازهای مسکن (معیار زمان)

صنعتی سازی ساختمان باعث کاهش چشمگیر مدت زمان اجرا می شود و این امر منجر به کاهش هزینه های جاری پروژه شامل نیروی انسانی حاضر در کارگاه می شود. علاوه بر منفعت ناشی از کاهش  هزینه های جاری، اتمام سریعتر پروژه به نفع سازندگان / فروشندگان واحدهای مسکونی و تسریع در بازگشت سرمایه نیز خواهد بود و هزینه سود اندک مالک ناشی از دیرکرد در تکمیل واحدهای مسکونی به حداقل خواهد رسید.

در ساخت و ساز به روش سنتی علاوه بر زمان بر بودن فرآیند اجرا، زمان زیادی به دلایل مختلف، از جمله آب و هوای نامناسب هدر می رود. این، در حالی است که با استفاده از روش های ساخت صنعتی، با توجه به امکان پیش ساخته سازی قطعات و تجهیزات ساختمان در یک محیط کنترل شده، فرآیند تولید هرگز به دلیل تغییر شرایط جوی و نامساعد بودن آب و هوا متوقف نمی شود و در نتیجه، اتلاف زمان به حداقل می رسد.

قابلیت روش های صنعتی در افزایش سرعت نصب و اجرا، محدودیت و مرز مشخصی ندارد. برای مثال، در سال ۲۰۱۲ میلادی، هتلی ۳۰ طبقه با زیربنای 17,000 مترمربع طی مدت زمان ۱۵ روز با استفاده از قطعات پیش ساخته مدولار در کشور چین اجرا شده است و این رکورد، همواره در حال بهتر شدن است.

توضیح: در اوج بحران کرونای شهر ووهان چین در ژانویه ۲۰۲۰ میلادی، ساخت بیمارستانی هزار تختخوابه فقط در مدت ۹ روز، حیرت و تحسین جهانیان را در پی داشت. شاید در وهله نخست، “مدیریت مسوولان چینی در عبور از بروکراسی های معمول ساخت و ساز و یا “تخصیص بدون وققه منبع مالی” به عنوان دو عامل اصلی چنین موفقیت سترگی به ذهن خطور کند؛ اما، این دو مهم، با این که از لوازم کلیدی این دستاورد است، به هیچ وجه، کفایت آن را نمی کند. برای کفایت چنین موفقیتی، طراحی ها حتما باید بر اساس قطعات پیش ساخته موجود در بازار انجام شود و در محل، تنها مراحل نصب و تجهیز انجام گیرد. اینجاست که تنوع قطعات پیش ساخته موجود در بازار و نیز وجود بانک اطلاعاتی قوی از آنها به شدت کارگشاست.

در ویرایش حاضر مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، روی همین موضوع، یعنی “توسعه تولید قطعات پیش ساخته” در کارخانه ها تاکید شده است که حاصل پژوهشی مفصل در زمینه صنعتی سازی ساختمان در جهان است. طبیعی است، برای اینکه یک کارخانه تاسیس شود، باید مشتری یا تقاضای کافی را داشته باشد. از آنجا که اجناس کارخانه ای، اندازه های خاصی را تولید می کنند، پس برای ایجاد تقاضای کافی، مصرف کننده ها هم، باید از همان اندازه ها استفاده کنند. اینجاست که بحث لزوم استاندارد ابعادی در تولیدات از یک طرف و اجبار / تشویق استفاده از آنها در طراحی مهندسی، از سوی دیگر مطرح می شود. شایان توجه است که کاربردی ترین نوع استاندارد ابعادی، نظام مدولار است؛ در این نظام، تفاوت میان دو اندازه از یک جنس تولیدی، مضربی از یک ضريب پایه است که مدول نامیده می شود. بدین ترتیب، در صورت استفاده از روش های صنعتی به جای روش های سنتی می توان در یک بازه زمانی معین، تعداد واحدهای مسکونی تکمیل شده را تا چند برابر افزایش داد. افزایش تعداد خانه های تولید شده، علاوه بر حل سریع تر بحران کنونی مسکن، باعث ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و بهبود وضعیت قیمت مسکن نیز خواهد شد. همچنین، در تسریع ساماندهی آوارگان حاصل از حوادث غیرمترقبه، نظیر سیل، زلزله و … تاثیر شگرفی خواهد داشت.

پ-۳-۳ افزایش کیفیت محصولات (معیار کیفیت)

بر اساس تعاریف موجود می توان کیفیت را به عنوان میزان تطابق محصول با خواسته های اولیه تعریف کرد. موضوع کیفیت در ساختمان در برگیرنده مفاهیم کیفی مختلفی از جمله مطلوبیت محصول، زیبایی و دوام می باشد و در نتیجه، اظهار نظر درباره آن بسیار مشکل است. در کشور ایران، هزینه های دوباره کاری و بازسازی ناشی از عدم رسیدن به کیفیت مورد نظر، در حدود ۹ درصد کل هزینه های اجرا می باشد. این، در حالی است که با بهره برداری از روش های ساخت صنعتی، با توجه به اینکه تولید قطعات ساختمانی در محیطی کنترل شده صورت می گیرد، احتمال تحمیل هزینه های ناشی از افت کیفیت محصول به دلیل شرایط جوی نامساعد از بین خواهد رفت و انجام آزمایش ها و ارزیابی قطعات با کمترین هزینه به صورت مداوم امکان پذیر خواهد بود. قابلیت کنترل کیفیت محصولات در کارخانه های پیش ساخته و تضمین کیفیت محصول نهایی می تواند به افزایش تمایل مردم به استفاده از این نوع خانه ها نیز منجر شود. در کشورهای پیشرفته، تضمین کیفیت محصول نهایی از مهمترین تبلیغات و مشوقها برای مصرف کننده محصول خواهد بود. مثلا در ژاپن، تاکید خاصی روی کیفیت ساختمان های پیش ساخته و تطبيق مشخصات ساختمان با خواست مشتری وجود دارد؛ به طوری که خرید خانه از این شرکت ها معمولا با گارانتی ۱۰ ساله و بازبینی های دورهای بعد از فروش همراه است.

پ-۳-۴ افزایش ایمنی در فرآیند تولید و اجرا (معیار ایمنی)

احتمال بروز حادثه در یک کارگاه عمرانی به مدت زمان حضور نیروی انسانی در کارگاه، سطح آموزش و آمادگی کارکنان و همچنین ماهیت و میزان احتمال خطر فعالیت ها بستگی دارد. بر اساس آمار ارایه شده توسط سازمان بین المللی کار سالانه حداقل ۶۰ هزار نفر در سراسر جهان در پروژه های عمرانی جان خود را از دست میدهند و صدها هزار نفر مجروح یا دچار آسیب جدی می شوند. به طور میانگین بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ میلادی، در ترکیه و آرژانتین، یک نفر کشته به ازای هر ۱۰ میلیون نفر ساعت کار؛ در ایالات متحده آمریکا، یک نفر کشته به ازای هر ۲۱ میلیون نفر -ساعت کار، در اتحادیه اروپا، یک نفر کشته به ازای هر ۳۲ میلیون نفر- ساعت کار و در ایران، طبق مطالعات میدانی انجام شده، یک نفر کشته به ازای هر ۴ میلیون نفر -ساعت کار گزارش شده است. یک راهکار مطرح به منظور کاهش میزان حوادث پروژه، تعویض فعالیت های پرخطر محل احداث، با فعالیتهای با احتمال خطر کم در کارخانه یا محیطی کنترل شده و ایمن در کارگاه می باشد.

کارکنانی که در پروژه های غیر انبوه سازی صنعتی فعالیت دارند، عموما از کارکنان با تجربه و آموزش دیده هستند و با توجه به استفاده بیشتر از ماشین آلات و به کارگیری قطعات پیش ساخته، حضور و میزان فعالیت نیروی انسانی در محل احداث کاهش خواهد یافت. این دو عامل در کنار هم، در افزایش ایمنی و کاهش حوادث کارگاهی در غیر انبوه سازی صنعتی نقش موثری را ایفا می کند.

در صنعتی سازی پروژه های بزرگ ساختمانی، با توجه به لزوم اتخاذ روش طرح و ساخت و نیز استقرار نظام موثر HSE ایمنی عوامل اجرا در مرحله طراحی پیش بینی می شود و روش اجرای ایمن برای فعالیت هایی که احتمال بروز حوادث منجر به فوت یا نقص عضو وجود دارد، تهیه می گردد. پیش از اجرا، روش اجرای ایمن به عوامل ذی ربط آموزش داده و بر پیاده سازی صحیح آن، در طول پروژه نظارت می شود. بنابراین، احتمال بروز حادثه، در مقایسه با شیوه های سنتی، به شدت کاهش می یابد.

نتایج پژوهش های معتبر حاکی از آن است که هر چه بهتر مشکلات ایمنی در مرحله طراحی شناسایی و در نتیجه حذف گردند، موثرتر و با هزینه کمتر می توان کارگاه ایمن تری را هم برای کارکنان در فاز ساخت و هم برای استفاده کنندگان در فاز بهره برداری ایجاد نمود. به طور نمونه، می توان به پیش بینی محل نصب تکیه گاه های مورد نیاز برای برپا نمودن لایف لاین های افقی و عمودی، پله های ملوانی مورد نیاز روی ستونهای فلزی و نیز تدابیر لازم برای حذف پرتگاهها در نقشه های ساخت اسکلت در مرحله ی طراحی اشاره کرد که موجب میشود همزمان با ساخت اسکلت اجرا شود.

پ-۳-۵ حفاظت از محیط زیست

صنعت ساخت و ساز، مصرف کننده مهم منابع طبیعی کره زمین است. بر اساس آمار ارایه شده توسط موسسه نظارت جهانی بیش از ۴۰ درصد سنگ و سنگدانه، ۲۵ درصد چوب و درصد آب مصرفی، در صنعت ساخت و ساز استفاده میشود. از طرف دیگر، ضایعات ساختمانی معمولا بخش بزرگی از کل زباله را تشکیل می دهد. در کشور چین که به تنهایی، ۲۹ درصد از زباله های شهری دنیا را تولید می کند، حدود 40 درصد از این حجم، مربوط به زباله ها و ضایعات ساختمانی است. این رقم برای حجم زباله های ساختمانی در انگلستان، حدود 25 درصد می باشد.

تلاشهای ممکن برای مدیریت زباله را می توان در شش دسته کاهش میزان تولید، بازمصرف، بازیافت، تبدیل به کمپوست، سوزاندن و دفن کردن تقسیم بندی کرد.  پیش سازی همواره به عنوان یکی از روش های ساخت پایدار و دوستدار محیط زیست شناخته شده است. یکی از مهمترین دلایل این دیدگاه، تاثیر پیش سازی در کاهش تولید ضایعات ساختمانی و قابلیت استفاده دوباره و بازیافت مصالح در مراحل اولیه تولید میباشد. زیرا، در کارخانه یا هر محیط کنترل شده دیگر، مصالح با دقت بالاتر و کار به دلیل شرایط بد و نامساعد جوی به حداقل خواهد رسید. همچنین، در روشهای پیشرفته باخت، میزان تولید ضایعات ساختمانی کاهش قابل ملاحظه ای می یابد.

تحقیقی که در سال ۲۰۰۶ در کشور مالزی انجام شد، نشان میدهد که تا ۷۳ درصد از زباله های تولیدشده در روشهای صنعتی در محل تولید بازمصرف و بازیافت می شود. بر اساس نتایج این تحقیق، منافع حاصل از کاهش تولید زباله و بازیافت آن چیزی در حدود 5/2 درصد بودجه ی پروژه خواهد بود. در سال ۲۰۰۹ در هنگ کنگ نیز، روشهای ساخت سنتی و پیش ساخته از منظر تولید نخاله با یکدیگر مقایسه و مشخص شد که استفاده از پیش ساختگی میزان تولید زباله های ساختمانی را به طور متوسط تا ۵۲ درصد کاهش میدهد. تحقیقی مشابه در سال ۲۰۱۲ در مالزی، نشان دهنده  کاهش تولید زباله در روش های ساخت صنعتی تا یک سوم حجم زباله تولید شده در روش های سنتی بوده است.

بر اساس تخمین موسسه نظارت جهانی، سهم ساختمان ها از کل مصرف انرژی سالانه در جهان در حدود ۴۰ درصد است. با توجه به محدود بودن منابع انرژی فسیلی، آلودگی ناشی از مصرف آنها، تخریب محیط زیست و گرم شدن تدریجی کره زمین، ضروری است تا حد امکان به سمت کاهش مصرف انرژی در ساختمانها و همچنین جایگزین کردن آنها با انرژی های پاک حرکت کرد. امروزه موضوع ساختمان سبز و ساخت خانه های صفر انرژی از جمله مهمترین موضوعات در صنعت ساختمان است. بر اساس مطالعه انجام شده در کشور عراق در سال ۲۰۱۵، حدود ۴۸ درصد کل انرژی تولیدی در منازل مسکونی مصرف می شود که از این میزان، ۶۹ درصد صرف سرمایش و گرمایش منازل می شود. طبق نتایج این مطالعه، روش های ساخت صنعتی با عایق بندی درست می تواند تا ۵۴ درصد در کاهش مصرف انرژی موثر باشد.

پ-۳-۶ توسعه صنعتی کشور همراه با توسعه اشتغال

بر مبنای محاسبات صورت گرفته در سند راهبردی و چشم انداز کلان بخش مسکن در افق ۱۴۰۵، به طور میانگین ساخت یک میلیون واحد مسکونی جدید در سال، لازم است. این، در حالی است که میانگین ساخت و ساز سالانه در دهه ۷۵ تا ۸۵ خورشیدی برابر با ۵۰۰ هزار واحد و برای دوره ۸۵ تا ۹۰ (با توجه به طرح ساخت مسکن مهر در این دوره) ۸۰۰ هزار واحد بوده است. به عبارت دیگر، برای رسیدن به ساخت و ساز مورد نظر در سند چشم انداز با روش های ساخت متداول، لازم است تا نیروی کار شاغل در بخش مسکن افزایش پیدا کند.

از طرف دیگر، نیروی کار جامعه امروزی، آرام آرام به سمت اخذ تحصیلات عالی پیش می رود. این موضوع، باعث می شود تا در بلندمدت، بازار تولید ساختمان های سنتی با کمبود نیروی کار مواجه شود؛ چرا که نیروی کار تحصیل کرده دیگر نخواهد توانست به عنوان یک کارگر ساده نسبت به ساخت و اجرای ساختمان مبادرت ورزد. اجرای ساختمان با روش های صنعتی و فناوری های جدید، نیاز به گروه های مجرب و آموزش دیده دارد. از این رو، در صورت مدیریت درست سیستم آموزش عالی، نیروی کار تحصیل کرده امروزی، رغبت بیشتری برای فعالیت در این عرصه خواهد داشت و طبیعتا صنعت ساختمان فضای کار وسیعی برای نیروهای آماده به کار امروزی، هم در واحدهای صنعتی تولید مصالح ساختمانی و هم در کارگاه های ساختمانی ایجاد خواهد کرد.

بنابراین، استفاده از روش های صنعتی برای تولید مسکن به منظور تامین اهداف راهبردی کشور اجتناب ناپذیر است. از طرف دیگر، تحقق این مهم فقط در صورت ایجاد تحول و به روز نمودن تحصیلات عالی و افزایش ارتباط دانشگاه و صنعت امکان پذیر خواهد بود. این روند در بلندمدت، موجب توسعه صنعتی کشور همراه با توسعه اشتغال نیروی کار تحصیل کرده در بخش مسکن خواهد شد.

ابزارک‌های من

در حال توسعه

بر اساس برنامه توسعه کدکاو، این بخش طبق زمان بندی تدوین و منتشر خواهد شد. برای اطلاع از برنامه توسعه کدکاو به صفحه “کدکاو” مراجعه کنید.

برای مشاهده و استفاده از این خدمات باید به عنوان کاربر "ورود " کرده باشید.

ورود | عضویت

از طریق این صفحه می توانید به کدکاو وارد شوید و از خدمات سطح بالاتری به رایگان استفاده کنید. اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، از همین جا شروع کنید.

صفحات اصلی کدکاو

کتابخانه

جستجوی پیشرفته

کاو
میزان دقت در جستجوی عبارت
عین عبارت چند کلمه ای را جستجو کن
در عنوان ها جستجو کن
متن کامل مقالات را جستجو کن
فیلتر مباحث
استانداردهای ساختمانی ایران
آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله - استاندارد 4-2800
سیمان هیدرولیکی
آهک و فرآورده‌های آن
گچ و فرآورده‌های آن
ملات های ساختمانی
سنگ‌های ساختمانی
سنگدانه ها
کاشی سرامیکی
فرآورده‌های سفالی و آجرها
فرآورده‌های سیمانی
قیر و قطران
عایق‌های رطوبتی
عایق‌های حرارتی
شیشه
یراق آلات ساختمانی
رنگ و پوشش‌های ساختمانی
پلیمرهای ساختمانی
چوب و فرآورده‌های آن
آهن، فرآورده‌های آهنی و مصالح جوشکاری
فلزات غیرآهنی
نانو مواد
مقررات ملی ساختمان ایران
مبحث یکم تعاریف
مبحث دوم نظامات اداری
مبحث سوم حفاظت ساختمانها در مقابل حریق
مبحث چهارم الزامات عمومی ساختمانها
مبحث پنجم مصالح و فرآورده های ساختمانی
مبحث ششم بارهای وارد بر ساختمان
مبحث هفتم پی و پی سازی
مبحث هشتم طرح و اجرای ساختمان های بنایی
مبحث نهم طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه
مبحث دهم طرح و اجرای ساختمانهای فولادی
مبحث یازدهم طرح و اجرای صنعتی ساختمانها
مبحث دوازدهم ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا
مبحث سیزدهم طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمانها
مبحث چهاردهم الزامات عمومی ساختمان
مبحث پانزدهم آسانسور و پلکان برقی
مبحث شانزدهم تاسیسات بهداشتی
مبحث هفدهم لوله کشی گاز طبیعی
مبحث هجدهم عایق بندی و تنظیم صدا
مبحث نوزدهم صرفه جویی در مصرف انرژی
مبحث بیستم علائم و تابلوها
مبحث بیست و یکم پدافند غیرعامل
مبحث بیست و دوم مراقبت و نگهداری و از ساختمانها
مبحث بیست و سوم الزامات ترافیکی ساختمانها